Rüya Tabirleri no image

Published on Nisan 20th, 2010 | by caners98

0

Rüya Çeşitleri

Rüyalar ne sebepten dolayı gördüğümüze ve bize kim tarafından gösterildiğine bağlı olarak 3 kısma ayrılır.

1 – Rahmani Rüyalar:
Bu rüyalar Yüce Rabbimizin meleklerince iyi insanlara ve peygamberlere gösterdiği rüyalardır ki bu rüyalar gerçek ve sahihtir. Yorumlanması gereken en önemli rüyalar bu rüyalardır. Çünkü bu rüyalarda Yüce Allah(c.c.) kullarına ya iyi bir haberi müjdelemekte, ya herhangi bir tatsız hamleden caydırmak istemekte veyahut bir felakete işaret etmektedir.

Bu tarz rüyaları görmek geleceği bilmek ya da gaipten haber almak olarak yorumlanmamalıdır, zira bu rüyalar kula bahşedilen bir müjde veya ikazdan ibarettir. Zamanı geldiğinde zuhur eder. Yalnız yaşanılan örenkler göstermiştir ki, Allah(c.c.) kuluna korkutucu ve üzücü bir rüya gösterdiği zaman kul çok üzülerek o rüyayı merak etmeyesin diye o rüyanın işaret ettiği olay çabuk gerçekleşir. Kuluna güzel rüya gösterdiği zaman heyecan ve sevinçle o rüyayı beklesin diye de o rüyanın işaret ettiği olay rüyayı gördükten bir süre sonra çıkar. Bu sayede kulun sadaketi ve inancı da ölçülmüş olur.

2 – Şeytani Rüyalar:
Bu tarz rüyalar ise şeytan veya cinler tarafından gösterilen rüyalardır. Bu vesileyle insanları korkutmak, ruhunu incitmek, üzmek, ümitsizliğe, çaresizliğe, felakete sürüklemek veya kendi nefsinin esiri yapmak amacına sahiptirler. Uykumuzda derin bir uçurumdan hızlıca yere düştüğümüz, köpek ısırması, yılan sokmasına maruz kaldığımız veya çeşitli ucube hayvanlar veya yaratıklar gördüğümüz sonunda gecenin bir yarısı korku ve ter içinde “zıplayarak” uyandığımız rüyalar bu tür rüyalardır.

Böyle rüyalar görüldüğünde Allah(c.c.)’a sığınmak ve Allah(c.c.)’dan yardım istenmesi, bilinen bazı duaların okunması, namaz kılabilen insanların da 2 rekat namaz kılmaları tavsiye edilir. Yoruma layık bir rüya değildir. Kimseye de hikaye gibi anlatılmaması gerekmektedir. Bu konuda Hz. Peygamber(s.a.v.) şöyle buyurmuşlardır: “Rüyada şeytan insanı kandırır; tesirinde kalmayın!”. İşte bu yüzden daima abdestli olarak uykuya yatmak tavsiye edilir, çünkü abdestli olarak yatıp uyuyan bir kimseyi şeytan rahatsız edemez…

3 – Nefsani Rüyalar:
Bu rüyalar beynimizin bize gösterdiği rüyalardır. Bunları görme sebebimiz ise gün boyu üzerinde düşündüğümüz, meşgul olduğumuz, veyahut çözmeye çalıştığımız bir problemin bilinçaltımıza yerleşmesidir. Uyuduğumuzda ise bu bilinçaltındaki düşüncelerin tekrarını yada devamını görürüz. Tabi ki bu “devam” senaryasonu bizim yazdığımız bir devam filmidir. O yüzden bu tarz rüyaları üzerine kafa yormanın gereği yoktur.

Bir önceki yazımız olan Rüya Tabirleri P harfi başlıklı makalemizde ankara medyum, istanbulda medyum ve kapı kilit büyüsü hakkında bilgiler verilmektedir.

Dua Paylaş

Etiketler: , , , , , , , , , , ,
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Back to Top ↑

ask